Trądzik

Trądzik

Trądzik młodzieńczy

Najczęstsza choroba wieku młodzieńczego, ale spotykana też u dorosłych. W powstawaniu trądziku pospolitego wyróżnia się kilka czynników usposabiających:

  1. przerost gruczołów łojowych połączony ze zwiekszonym wydzielaniem łoju
  2. nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych, co sprzyja zastojowi wydzieliny i tworzeniu grudek
  3. wpływ hormonów, zwłaszcza androgenów (gruczoły łojowe nadmiernie reagują na na obecność prawidłowych wartosci hormonów)
  4. namnażanie bakterii Propionibacterium acnes, których obecność w gruczołach łojowych sprzyja powstawaniu wykwitów zapalnych w obrębie skóry.Zmiany skórne występujące w trądziku to łojotok, zaskórniki, grudki i krostki, rzadziej - nacieki zapalne i cysty.

Zmiany zajmują najczęściej twarz (czoło, nos, brodę, policzki), niekiedy także klatkę piersiową. Przebieg trądziku może być przewlekły, w niektórych przypadkach może utrzymywać się latami. W następstwie ustąpienia zmian aktywnych może dochodzić do powstawania blizn – drobnych zanikowych, lub większych, przerosłych.

Metody leczenia

Stosuje się różne metody w zależności od nasilenia i rodzaju trądziku. Terapia jest zazwyczaj długotwała, wielomiesięczna.

Leczenie miejscowe. Przy łagodnym przebiegu (u większości pacjentów) wystarcza stosowanie preparatów miejscowych. Stosuje się preparaty zawierające retinoidy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki, kwas azelainowy.

Leczenie ogólne. W średnio lub bardzo nasilonym trądziku grudkowo-krostkowym stosuje się antybiotyki najczęściej z grupy tetracyklin (przez okres co najmniej kilku tygodni).  W cięższych postaciach trądziku, przy przewlekłym przebiegu choroby oraz oporności na inne formy leczenia stosuje się pochodne witaminy A -izotretynoinę. Ogromna skuteczność tego leku wiąże się z faktem, że działa on na wszytkie elementy patogenezy trądziku (łojotok, nadmierne rogowacenie ujść przewodów łojowych oraz odczyn zapalny).

Z zabiegów kosmetycznych u osób z trądzikiem stosuje się pilingi powierzchowne (głównie w celu usunięcia zaskórników, usuniecia przebarwien pozapalnych,  wyrownania kolorytu, ) oraz średnio głębokie (w celu redukcji blizn potrądzikowych).  W przypadku blizn potradzikowych stosujemy zabiegi laserem frakcyjnym CO2.